Eclipse live på Sweden Rock Festival

Den 4 juni 2026 såg jag Eclipse live på Rock Stage under Sweden Rock Festival i Norje.

Jag hade sett Eclipse live 2 gånger tidigare på Sweden Rock och de hade varit väldigt bra båda gånger.

Eclipse öppnar med ”Roses on Your Grave”, som är en kanonbra låt. Det är också de följande ”All I Want” och inte minst ”Things We Love” från albumet ”Wired”.

Eclipse bildades i Stockholm 1999 och har en bra sångare/låtskrivare i Erik Mårtensson. Övriga i bandet är inte sämre. Eclipse är ett mycket bra band – inte minst live.

Lite senare kom andra bra låtar som ”The Downfall of Eden” och ”Black Rain” – båda från albumet ”Momentum”. De är dock ingenting mot ”Saturday Night (Hallelujah)”, som är helt lysande.

Avslutningen av konserten är makalöst bra. I ”Anthem” inleder Erik Mårtensson solo på gitarr. Sedan kommer resten av bandet och då blir låten stor och mäktig.

”Anthem” var otroligt bra, men allra bäst är avslutningslåten ”Viva La Victoria”.

Eclipse var fantastiskt bra och en perfekt inledning på torsdagen, som var festivalens bästa dag. Bästa låtarna var ”Viva La Victoria”, ”Anthem”, ”Saturday Night (Hallelujah)”, ”Things We Love” och ”Roses on Your Grave”.

Eclipse

Erik Mårtensson (sång gitarr)
Magnus Henriksson (gitarr)
Victor Crusner (bas)
Philip Crusner (trummor)

Evenemang

Eclipse Setlist Sweden Rock Festival 2026, Megalomanium

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.