Sweden Rock Festival 2026

Den 3-6 juni 2025 var jag på Sweden Rock Festival i Norje. Jag hade 4-dagars VIP-biljett och såg många bra band – och några mindre bra.

Det var växlande festivalväder. På dagarna var det mestadels fint väder, men det regnade på kvällarna onsdag-fredag.

Sweden Rock Festival hade en av sina allra bästa line-ups någonsin. De band jag mest såg fram emot att se var Joan Jett & The Blackhearts, Wilmer X, Iron Maiden, Volbeat, The Offspring, Social Distortion, Eclipse och Saxon.

Jag anlände till Rockstugan på tisdagseftermiddagen och flera av gänget kom samma dag. På vägen in till festivalområdet passade jag på att hämta ut festivalband och hoodien.

Strax före festivalen hör man ett flygplan flyga lågt över området…

Onsdagen inleddes med att jag såg festivalens ej presenterade överraskning, vilket visade sig vara Europe – som var mycket bra. The Poodles var ganska bra, men det var inte Roy Khan. Kvällen var lysande – först såg jag The Offspring för första gången som var fantastiska och bäst på onsdagen. Sedan en bra spelning av Michael Monroe och sist Volbeat som var kanonbra.

På torsdagen fanns hur många bra band som helst. Dagen började kanonbra med Eclipse. Ego Kill Talent var inget vidare. Tyvärr missade jag Social Distortion. Jag såg slutet av Tom Morello och det jag såg var ganska bra. Wilmer X var helt suveräna och bäst på torsdagen. Iron Maiden var kanonbra. Jag avslutade med att se en halvtimme av Saxon som alltid är bra.

Ingen gör entré som Iron Maiden…

Bäst på fredagen, ja bäst av alla på hela Sweden Rock Festival var Joan Jett & The Blackhearts. Hela konserten var bra, men avslutningen var helt magisk. Tidigare på dagen såg jag Rockklassiker All Stars som var bra, Robin McAuley som var hyfsade, Dirkschneider som var ganska bra, Floor Jansen som var bra och The Hellacopters som också var bra. Kvällen avslutades med några låtar av Helloween som var hyfsade.

På lördagen såg jag bara Treat och Alestorm som båda var bra

Det var fantastiskt kul att vara på Sweden Rock Festival och det var många bra band/artister som spelade. Många var bra, men allra bäst var Joan Jett & The Blackhearts, Wilmer X och The Offspring. Tack Magnus, Camilla, Christofer, Julia, Annicka och alla andra!

Band/artister jag såg på Sweden Rock Festival

Onsdag 3 juni

  • Europe spelade på Blåkläder Stage och var kanonbra
  • The Poodles spelade på Rock Stage och var ganska bra
  • Roy Khan spelade på Sweden Stage och var inget vidare
  • The Offspring spelade på Festival Stage och var bäst på onsdagen
  • Michael Monroe spelade på Sweden Stage och var mycket bra
  • Volbeat spelade på Festival Stage och var kanonbra

Torsdag 4 juni

  • Eclipse spelade på Rock Stage och var mycket bra
  • Ego Kill Talent spelade på Blåkläder Stage och var inget vidare
  • Tom Morello spelade på Festival Stage och var bra
  • Wilmer X spelade på Rock Stage och var bäst på torsdagen
  • Iron Maiden spelade på Festival Stage och var kanonbra
  • Saxon spelade på Rock Stage och var mycket bra

Fredag 5 juni

Lördag 6 juni

  • Treat spelade på Rock Stage och var bra
  • Alestorm spelade på Rock Stage och var bra

Band/artister jag missade på Sweden Rock Festival

• Elvenking
• Ashes of Billy
• Dundertåget med vänner
• Jared James Nichols
• Blood Incarnation
• Blue Benders
• Down
• Gatecreeper
• Black Label Society
• Palaye Royale
• Syracusae
• Coroner
• Gehennah
• Three Days Grace
• Seven Spires
• Babymetal
• Strevelina
• The Crown
• Sister
• Self Deception
• From North
• Evergrey
• Bronze
• Trivium
• Masterplan
• The Striders
• Jelusick
• Pain
• LYSIS
• Savatage
• Hellbutcher
• Occrasy
• Social Distortion
• Uncle Acid and the Deadbeats
• S.O.R.M.
• Abandon Ageny
• John S
• K L P S
• Ström
• Adept
• Majestica
• Korslagda
• Unpeople
• The Gathering
• Ambush
• The Flower Kings
• Hard-Ons
• Overkill
• Foreigner
• Grave
• Lion’s Share
• Venom
• Vreid
• Guitar Wolf
• Glorious Bankrobbers
• Jayler
• Only Human
• Nationaldagsfirande med Nina
• Clawfinger
• Allt
• Tailgunner
• Candlemass
• Lakeview
• Yngwie Malmsteen
• ZAN/CODY
• Hostilia
• Thrown
• Skyclad
• The Halo Effect
• Crashdiet
• Magnus Uggla
• Nikki Hill
• Hällas
• Bring Me the Horizon
• Sha-Boom

Publik

Ca 50 000 st

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.