Wilmer X live på Sweden Rock Festival

Den 4 juni 2026 såg jag Wilmer X live på Rock Stage under Sweden Rock Festival i Norje.

Efter 8 år var Wilmer X tillbaka på Sweden Rock Festival. Det var min 25:e konsert med Sveriges bästa rockband.

Det var proppfullt bland publiken när Wilmer X kommer in på Rock Stage och öppnar med ”Nu eller nästa liv” från förra plattan ”Mer för dina pengar”.

Tempot drivs upp i härliga ”Förlorad kontroll” från ”Under hot”. Sedan var det dags att höra nya singeln ”Nästa växel” live för första gången. Det är en kanonbra rocklåt som var mycket bra live. Jalle spelar lika bra munspel som någonsin tidigare och eldar på publiken. Härliga trummor från Sticky.

”Nästa växel” är en bättre låt, men det var fler i publiken som sjöng med i ”Jag är bara lycklig när jag dricker”.

Det är fullt ös i härliga rocklåten ”Primitiv”. ”Den fria världen” är lugnare, men mycket bra.

För en månad sedan släppte Wilmer X sin nya skiva ”Popmonster”. ”Sätt upp det på mej” är en av de de bästa låtarna på ”Popmonster”.

Wilmer X är ett fantastiskt band som bildades i Malmö 1978. Nisse Hellberg (sång, gitarr) och Jalle Lorensson (munspel) har varit med från starten. Sticky Bomb (trummor) sedan 1982, Thomas Holst (bas) sedan 1983 och Janne Lindén (gitarr) sedan 2004.

Det blir allsång i balladen ”Vem får nu se alla tårar?”. Den följs av ”Bäst före dan efter” från ”Mer för dina pengar”. Avslutningen av Wilmer X spelning på Sweden Rock var helt fenomenal.

Nisse Hellberg är en av Sveriges bästa låtskrivare. Att höra han sjunga sina texter på skånska är fantastiskt – inte minst i en grymt bra låt som ”Ah du, hur fan ser du ut”.

Jag har ett bra tips för dig som ska söder ut
När du ska in till stan så tänk på hur du ser ut
Du går omkring i din flåtta skrud
Du tycker du ser rätt häftig ut
Då är det någon som säger till slut
Ah du, hur fan ser du ut?

Wilmer X har gjort hur många bra låtar som helst. Oavsett hur många av dessa de spelar på en konsert kommer det att finnas vissa man ändå saknar. Det är ofrånkomligt. Av alla deras bra album tycker jag ”Teknikens under” är allra bäst. På Sweden Rock gjorde de en härlig version av titellåten.

Ju närmare slutet man kommer desto mer ökar tempot. Wilmer rockar enormt i ”Kör dej död”. Sanslöst bra rock’n’roll!

Avslutande ”Hon är ihop med en insekt” är precis lika bra. Ett helt underbart ös i en av deras absolut bästa låtar.

Wilmer X är ett otroligt bra liveband. Spelningen på Sweden Rock Festival 2026 var precis lika bra som 2018. Wilmer X var bäst av alla på torsdagen. Bästa låtarna var ”Hon är ihop med en insekt”, ”Kör dej död”, ”Nästa växel”, ”Ah du, hur fan ser du ut?” och ”Förlorad kontroll”.

Wilmer X

Nisse Hellberg (sång, gitarr)
Jalle Lorensson (munspel)
Janne Lindén (gitarr)
Thomas Holst (bas, sång)
Sticky Bomb (trummor, sång)

Evenemang

Wilmer X Setlist Sweden Rock Festival 2026

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.